Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Grupa BRANN Sp. z o.o.

Groblice

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Pompa ciepła – powietrzna czy gruntowa?

Autor: Joanna Cupryś, publikacja: 2019-09-12

Klient stojący przed wyborem pompy ciepła ma już za sobą pierwszą ważną decyzję – postanowił zainwestować w najbardziej ekologiczne, wykorzystywane na całym świecie źródło ciepła. Kolejnym aspektem, na który musi zwrócić uwagę, jest rodzaj pompy ze względu na źródło ciepła.

Pompa ciepła

Pompy ciepła – rodzaje popularne w Polsce

Do pomp najczęściej instalowanych w Polsce należą powietrzne i gruntowe pompy ciepła.

Pompy woda – woda ze względu na specyficzne źródło ciepła, jakim są zbiorniki wodne, nie cieszą się w naszych warunkach tak dużą popularnością, jak np. w krajach skandynawskich.

Pompy ciepła typu powietrze – woda z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników, nie tylko wśród posiadaczy niewielkich domów jednorodzinnych, w których wysokotemperaturowe pompy coraz częściej stają się samodzielnymi źródłami ciepła.

Powietrzne pompy ciepła są coraz bardziej efektywne i nikogo nie dziwi już ich praca przy -18/-20°C.

Pompa ciepła – prosty montaż czy odwierty?

W odróżnieniu od pomp ciepła gruntowych, powietrzne pompy ciepła w układzie monoblok cechują się nieporównywalnie tańszym oraz nieskomplikowanym montażem.

W przypadku tych pierwszych tzw. akumulatorem jest dolne źródło, co nierozerwalnie wiąże się z wykonaniem kilkudziesięciometrowych odwiertów (kolektory pionowe) lub wykopów pod poziome kolektory umieszczone na głębokości ok. 1,5 m. Powietrzne pompy ciepła natomiast pobierają energię z powietrza atmosferycznego, także w czasie mrozów, dzięki czemu unikamy dodatkowych kosztów skomplikowanej instalacji.

Kolejnym istotnym aspektem związanym ze źródłem ciepła pompy gruntowej jest możliwość zmiany jego właściwości w trakcie użytkowania. Wpływ na zmniejszenie efektywności źródła mają czynniki takie, jak: odwierty pod kolejne pompy czy naturalne przemieszczanie się wód gruntowych. W przypadku powietrznych pomp ciepła jedyną przyczyną zmiany wydajności jest mroźna zima, co w ostatnich latach w Polsce oznacza kilkanaście dni temperatur niższych niż -18°C.

Co istotne, powietrzne pompy ciepła doskonale sprawdzają się nawet w surowym klimacie Szwecji, gdzie od lat stoją na czele rankingu najczęściej instalowanych urządzeń grzewczych.

Pompa ciepła – prosto i oszczędnie

Każdy użytkownik pompy obok wygody użytkowania oczekuje wymiernych korzyści w postaci niższych niż w przypadku standardowych źródeł ciepła kosztów ogrzewania domu.

COP powietrznych pomp ciepła HRC francuskiej marki Auer (współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła) jest wysoki – dochodzi nawet do 4,3. Pompa ciepła HRC osiąga współczynnik sprawności do 4,3 przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C. Woda podgrzewana jest do temperatury 70°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C.

Dla każdego użytkownika najważniejszą informacją jest efektywność pracy pompy w czasie zimy. Producenci pomp HRC gwarantują ich pracę nawet przy -20°C, gdzie temperatura wody w obiegu CO wynosi 55°C.

Nie taka pompa straszna…

Wielu klientów zainteresowanych pompą ciepła obawia się ingerencji w otoczenie domu. W przypadku pomp ciepła HRC do czynienia mamy z pompą typu monoblok, co w praktyce oznacza jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzny moduł sterowania wmontowany najczęściej na ścianie kotłowni.

Kolejną zaletą pomp Auer jest wyposażenie modułu sterującego w grzałki elektryczne, wspomagające działanie pompy podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie zapewniające komfort w każdej pogodowej sytuacji.

Dodatkowo w pompach HRC jako czynnik chłodniczy wykorzystano przyjazny środowisku propan (R290), dzięki czemu urządzenia te nie wymagają kosztownego montażu oraz obsługi specjalistów chłodnictwa. Warto podkreślić także fakt, że przy tych samych parametrach pracy urządzenia mogą mieć efektywność nawet do 20% wyższą niż w przypadku stosowania innych czynników niż propan.

W ofercie dystrybutora ceny zestawu pompy i wysokiej klasy zasobnika płaszczowego rozpoczynają się już od 22 tys. zł netto.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 610 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła